Akumulator do łodzi

Akumulator do łodzi

W sklepach jest dostępny bardzo szeroki wybór akumulatorów do łodzi. Dzieje się tak za sprawą dużej konkurencji pośród producentów oraz dlatego, że istnieje wiele rodzajów parametrów tego urządzenia które należy wziąć pod uwagę wybierając ten odpowiedni. Akumulatory rozruchowe, użytkowe (głębokiego rozładowania) oraz wielofunkcyjne (dual).

Akumulator rozruchowy to ten, który odpowiada za uruchomienie silnika spalinowego. Akumulator głębokiego rozładowania umożliwi działanie urządzeń pokładowych, oświetlenia oraz silnika elektrycznego. Akumulatory dual, jak sama nazwa wskazuje, łączą w sobie funkcje obu wcześniej wymienionych urządzeń.

Istnieją trzy podstawowe rodzaje akumulatorów do łodzi.

Tradycyjny akumulator do łodzi z płynnym kwasem. Jest to dość tanie urządzenie o niskiej mocy i wydajności. Używa się ich głównie jako akumulatorów rozruchowych. Akumulatory żelowe pomimo niewielkich rozmiarów i małej wagi cechują się dużą pojemnością. Ich niekwestionowaną zaletą jest fakt, że są niezwykle odporne na głębokie rozładowanie. Tego typu akumulator do łodzi jest zdecydowanie najlepszym wyborem jeśli chodzi o zasilanie urządzeń pokładowych. Ostatni rodzaj  to akumulator AGM. Zdecydowanie najlepszy pod względem odporności na wstrząsy oraz głębokie rozładowania. Dodatkowo akumulator AGM (ang. Absorbent Glass Mat)  ładuje się szybko i jest w zasadzie całkowicie „bezobsługowy”. Taki akumulator do łodzi może bez problemu zostać wykorzystany jako rozruchowy oraz użytkowy.

W celu wybrania odpowiedniego akumulatora rozruchowego wystarczy dobrać go odpowiednio do rodzaju silnika, jaki posiada łódź. W przypadku akumulatorów użytkowych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Dobór mocy bowiem będzie zależny od zapotrzebowania posiadanych urządzeń oraz ładowności łodzi.

Thanks for Reading

Enjoyed this post? Share it with your networks.