Biblioteka cyfrowa – kluczowe korzyści dla czytelnika

Biblioteka cyfrowa – kluczowe korzyści dla czytelnika

Osoby uwielbiające regularnie czytać książki lub przeglądać czasopisma powinny zainteresować się możliwościami, jakie daje biblioteka cyfrowa. Pozwala ona przede wszystkim na dostęp do wszelkich pożądanych publikacji bez konieczności wychodzenia z domu. Stanowi to oczywiście oszczędność czasu i sił, co ma ogromne znaczenie dla jednostek nadmiernie zapracowanych oraz mających poważne problemy z poruszaniem się.

Digitalizacja znosi wiele barier

Biblioteka cyfrowa umożliwia szybkie ściągnięcie danej pozycji w formie cyfrowej, czyli formacie elektronicznym przystosowanym do odczytania za pomocą programu komputerowego. Jest to zatem rozwiązanie wyjątkowo komfortowe. Co istotne, mamy tutaj do czynienia z optymalnym bezpieczeństwem danych, długoterminowym przechowywaniem na serwerach (ryzyko fizycznego zniszczenia nie istnieje), a także nieograniczoną ilością zasobów (od każdego oryginału tworzone są kopie). Z punktu widzenia standardowego czytelnika na uwagę zasługuje w szczególności fakt, że ma zagwarantowany dostęp do materiałów przez 24 godziny na dobę z dowolnego miejsca na świecie. Warunkiem jest jedynie posiadanie urządzenia podłączonego do sieci poprzez Wi-Fi (laptopa, peceta, tabletu, smartfonu itp.). Oto pozostałe korzyści, jakie niesie ze sobą biblioteka cyfrowa:

  • nie zachodzi konieczność długiego oczekiwania, aż ktoś odda interesującą nas pozycję
  • znajdowanie książek i czasopism jest niezwykle łatwe, bo wystarczy wpisać odpowiednią frazę w intuicyjną wyszukiwarkę (tytuł, nazwisko autora, indeks itp.)
  • aktualizacja informacji odbywa się niemal natychmiastowo i jest widoczna dla ogółu czytelników

 

Thanks for Reading

Enjoyed this post? Share it with your networks.