Źródło: https://wetgliwice.pl/
Onkologia weterynaryjna to dziedzina zajmująca się schorzeniami nowotworowymi u zwierząt. „Rak” to słowo, którego żaden właściciel zwierzęcia nie chce usłyszeć z ust lekarza. Niestety coraz częściej słyszy się tego rodzaju diagnozę. Jak wygląda postępowanie w takich przypadkach i jakie metody leczenia są stosowane? Odpowiadamy!
Gliwicka Klinika Weterynaryjna przedstawia współczesne metody postępowania stosowane w przypadku chorób onkologicznych zwierząt
Zdiagnozowanie choroby nowotworowej u zwierzęcia oznacza trudną przeprawę zarówno dla właściciela, jak i jego pupila. Dlatego lekarze weterynarii w leczeniu onkologicznym starają się wykorzystywać najskuteczniejsze dostępne współcześnie metody, które w dużej mierze pokrywają się z tymi stosowanymi w leczeniu ludzi. Jednak podczas gdy głównym celem leczenia człowieka jest zwykle próba ratowania życia za wszelką cenę, medycyna weterynaryjna koncentruje się na utrzymaniu jakości życia zwierzęcia poprzez ograniczenie skutków ubocznych, bólu i dyskomfortu; to jedyna różnica w metodach leczenia nowotworów u ludzi i zwierząt. Głównym zadaniem lekarza weterynarii jest więc poprawienie jakości życia chorego zwierzęcia oraz wprowadzenie niezbędnego leczenia. Część nowotworów u zwierząt jest całkowicie wyleczalna, niektóre nie wymagają nawet podejmowania inwazyjnych metod leczenia. Niestety, podobnie jak u ludzi, niektóre z nich z uwagi na swoją specyfikę nie rokują dobrze. W takiej sytuacji niezmiernie istotne jest ograniczenie do minimum cierpienia zwierzęcia. Szeroki dostęp do metod diagnostycznych i terapii wspierających stan organizmu podczas przyjmowania chemioterapii, sprawia, że możemy zapewnić zwierzętom ulgę w cierpieniu i większe szanse na całkowite wyleczenie.
Specjaliści z Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej wyjaśniają, czym jest onkologia praktyczna psów i kotów
Lekarze specjalizujący się w praktycznej onkologii weterynaryjnej zgodnie twierdzą, że w ostatnim czasie psy i koty coraz częściej zapadają na różnego typu choroby nowotworowe. Przewrotnie może wynikać to właśnie z poprawy jakości życia zwierząt. Zapobieganie pasożytom, szczepienia i regularne badania sprawiają, że żyją one dłużej niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak wydłużenie się ich życia spowodowało wzrost odnotowywanych zachorowań nowotworowych. Psy i koty, podobnie jak ludzie, mogą paść ofiarami wielu rodzajów tego typu chorób. Podczas badań diagnostycznych sprawdzana jest zatem lokalizacja nowotworu oraz to, czy choroba się rozprzestrzenia. Po postawieniu odpowiedniej diagnozy lekarz opracowuje terapię. Wszystko to wymaga przeprowadzenia serii badań, takich jak analiza krwi, wykonanie zdjęć rentgenowskich guza, wykonanie biopsji, a nawet badania CT lub MRI. Poniżej wskazujemy najczęściej diagnozowane u zwierząt typu nowotworów.