Sprężarki atmos

Sprężarki atmos

Kompresory, odmiennie sprężarki Atmos, to znane narzędzia produkujące sprężone powietrze. Niezwykle niejednokrotnie zamiennie do określenia „kompresor” wykorzystuje się nazwę „sprężarka”, natomiast w prawdzie, z mechanicznego punktu widzenia, jest to pewna niedokładność. Dobry podział tychże narzędzi nakazuje ponieważ pośród sprężarek rozpoznać wentylatory, dmuchawy i oczywiście kompresory. Kompresory, jako jedyne spośród przytoczonych sprężarek, służą do tworzenia dużego ciśnienia gazu, będącego tzw. gazem roboczym.

Czym są sprężarki Atmos?

Sprężarka jest narzędziem, jakiego założeniem jest podniesienie ciśnienia powietrza. Jej praca polega na konwersji energii. W pierwszej kolejności występuje wymiana energii elektrycznej oddanej do napędu elektrycznego z sieci na energię ruchomą ruchu wału poruszającego blok sprężarkowy (tłokowy czy śrubowy), natomiast potem zmiana tejże energii na energię sprężonego gazu w ramach zmiany termodynamicznej. Każda sprężarka winna być zaopatrzona w dobry system schładzania, jaki ma przeciwdziałać jej przegrzaniu.

Reguła funkcjonowania

Sprężarki podnoszą ciśnienie gazu przez ssanie dostarczonego ciśnienia natomiast potem na skutek mechanizmu sprężania jest podnoszone do żądanych parametrów. Podczas tego mechanizmu tworzy się duża ilość ciepła, jakie musi być zmniejszone poprzez chłodnice olejowo-powietrzne montowane w tychże narzędziach. Normalnie dzielić je można ze względu na stosunek sprężania – w ów sposób charakteryzuje się wentylatory, dmuchawy i kompresory. Często wykorzystuje się mylną terminologię, jaka wskazuje, iż również ona, oraz kompresor jest tymże samym narzędziem.

Thanks for Reading

Enjoyed this post? Share it with your networks.